24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde Geri Sayım Başladı

Hüseyin Sıtkı’nın başkanlığını yaptığı festivalin bu yılki Türkiye proje ortağı “Kültürlerarası İş birliği ve Diyalog Derneği (KADİM)” oldu. Festivalin mottosu ise “Şiddet ve Sinema” olarak belirlendi.

3 Haziran’da düzenlenecek açılış töreninde, Yaşam Boyu Onur Ödülleri ve Vefa Ödülü sahiplerini bulacak. Usta oyuncular Erkan Can, Derya Alabora ve Mehmet Kurtuluş Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülürken, Yeşilçam’ın değerli sanatçıları Aliye Rona, Avni ve Belkıs Dilligil ise Vefa Ödülü ile onurlandırılacak. Ödülü, aile adına Çiçek Dilligil alacak.

24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalinde, 7 Haziran’daki kapanış töreninde yarışma kategorilerinde birinci olan filmleri ödüllendirecek. Festival, Boran Kuzum, Tolga Örnek, Cengiz Bozkurt, Gülper Özdemir, Mehmet Özgür,  Murat Şeker, Onur Tuna, Hakan Haksun, Özay Fecht ve Şebnem Schaefer gibi birçok değerli ismi ağırlayacak.

Bu yılki festivalin jüri üyeleri, sinema dünyasında saygınlığı ve uzmanlığı ile tanınan isimlerden oluşuyor. Kısa film, belgesel ve uzun metraj kategorilerinde görev alan jüri üyeleri, sinema sanatına olan katkıları ve yenilikçi bakış açıları ile öne çıkıyorlar.

Ana Jüri Üyeleri:

  • Kısa Film Jürisi: Gülçin Willhelm, Nicole Werth, Paula Laier
  • Belgesel Film Jürisi: Aydın Orak, Feride Çetin, Merve Kuş Mataracı
  • Uzun Metraj Jürisi: Özay Fecht, Klaus-Peter Roth, Brigitte Kramer, Susanne Jager, Erika Surat Andersen

Festivalin yarışma kategorilerinde ise hem Türkiye’den hem de Almanya’dan gelen 

filmler yer alıyor. İşte kategorilerine göre bu yılın finale kalan filmleri:

  • Uzun Metraj: “Açık Kapılar Ardında”, “Aniden”, “Bir Gün 365 Saat”, “Cam Perde”, “Karganın Uykusu”, “LCV”, “Sanki Her Şey Biraz Felaket”, “Son Akşam Yemeği”, “Yüzleşme”
  • Belgesel Filmler: “Beyaz Dağın Çocukları”, “Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri”, “Beş Şehir: Ankara”, “Oyun Bitti”, “Ben Onların Peşindeyim”, “Közüngü”, “Anlatsam Film Olur”, “Rodakis’i Ararken”, “Daralma”, “Iska”, “Duvar”, “Bakmadan Geçemediklerim”, “Ceviz’in Altında
  • Kısa Film – Türkiye : “Gözlerin”, “Hayallerin Ötesinde”, “Hayırlı Olsun Ziyareti”, “Magus Baba’nın Mavi Maymunu”, “İnsan Örtüsü”, “Ben Sen O Biz Siz Onlar”, “Tempus”, “Yüzyüze”, “Çamaşır İpi”, “Kuşlar İşer Mi?”, “Onlar İçin İmroz”
  • Kısa Film- Almanya: “Haymatlozigkeit”, “Inside the Box”, “Holy Fire”, “Celluloid”, “Amygdala”, “Papilio”, “Voi”, “Greenhouse Studies”, “Aida”

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, sadece Türk sinemasının güzide örneklerini dünya sahnesine taşımakla kalmıyor, aynı zamanda kültürel etkileşimi ve diyalogu da güçlendiriyor. Sinema aracılığıyla Türkiye ve Almanya arasında köprü kuran bu prestijli etkinlik, her yıl daha fazla izleyici ve sinemaseveri bir araya getirerek büyüyor. Festival, film gösterimlerinin yanı sıra Türk- Alman sinemacılarını bir araya getiren iş birliği toplantıları paneller ve Resim sergileriyle de zengin bir program sunuyor.

Avrupa ve Türkiye’yi kapsayan en uzun soluklu festivallerden biri olan Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, sinema tutkusunu paylaşan herkesi bu kültürel şölenin parçası olmaya davet ediyor. Daha fazla bilgi ve güncellemeler için festivalin internet sayfası turkfilmfestival ve sosyal medya hesaplarından (turkfilmfestivalifrankfurt ) takip edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir