Bakanlık 9 kişinin öldüğü “arazi katliamı” davasını Konya’ya nakletti

Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan arazi anlaşmazlığı katliamıyla ilgili dava, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü kararıyla Konya Ağır Ceza Mahkemesine nakledildi.

 Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan arazi anlaşmazlığı katliamıyla ilgili dava husumetin halen devam ediyor olması nedeniyle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü kararıyla Konya Ağır Ceza Mahkemesine nakledildi.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre; olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 17’si tutuklu 31 sanık hakkında dava açıldı.. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianameyi kabul eden mahkeme heyeti, davanın başka bir ilde görülmesi için nakil talebinde bulundu.

Valiliğin de uygun görmesi üzerine Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünden davanın nakli için olur istendi.

Dosya önümüzdeki günlerde gönderilecek

Bakanlık da Mahkemenin talebini haklı buldu ve davanın kamu düzeninin sağlanması, taraflar arasındaki husumetin halen devam ediyor olması, duruşma günü gerek adliye çevresi, gerekse adliye içinde kolluk kuvvetleriyle alınacak her türlü güvenlik tedbirinin yetersiz kalabileceği ihtimali nedeniyle davanın başta bir ilde görülmesinin uygun olacağına vurgu yapıldı.

Davanın başka bir ilde görülmesi halinde duruşmaya sadece davanın tarafları olan sanıklar, katılanlar, mağdurlar, müştekiler ve tanıkların katılabileceği, SEGBİS yoluyla ifadelerin alınabileceği ve gerekirse duruşmaların seyircisiz yapılabileceği de göz önünde bulundurularak Konya Ağır Ceza Mahkemesi davaya bakmakla görevli ve yetkili kılındı.

Dosyanın önümüzdeki günlerde fiziki olarak Diyarbakır’dan Konya Adliyesine gönderileceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir