Basketbolda yabancı kuralı değişti

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Yönetim Kurulu üyeleri ile Basketbol Süper Ligi kulüplerinin temsilcileri bir araya geldi.

Federasyondan yapılan açıklamada göre, 16 kulübünün temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda 2024-2025 sezonuna ilişkin yapılması planlanan talimat ve kural değişiklikleri görüşüldü.

TBF ve kulüplerin ortak kararı ile yabancı oyuncu sayısında değişiklik yapıldı.

2024-2025 sezonu itibariyle Basketbol Süper Ligi müsabakalarında, en az bir Türk oyuncu sahada bulunacak. Buna bağlı olarak yabancı oyuncu sayısı sahada en fazla 4, saha kenarında ise en fazla 3 olabilecek.

Eski kurala göre, maç kadrosunda en fazla 5 yabancı oyuncu bulunabiliyordu. Kulüplerin sözleşme imzalayacağı yabancı oyuncu sayısında ise bir kısıtlama bulunmuyor.

Normal sezon sonunda ligi 7. 8. 9. ve 10. sırada tamamlayan takımlar 7-8/9-10 eşleşerek play-in oynama hakkı elde edecek. Play-in karşılaşmaları tek maç üzerinden ligi üst sırada bitiren takımın sahasında oynanacak. 7-8 eşleşmesini kazanan takım lig 7.’si olarak Play-off’a katılacak. 7-8 eşleşmesini kaybeden takım 9-10 eşleşmesinin galibi ile 8. sıradan play-off’a girmek için karşılaşacak.

Toplantının ardından kural değişikliklerini değerlendiren TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Geçtiğimiz yıl boyunca kulüplerimizle düzenli olarak yaptığımız müzakereler sonucunda, milli takımımıza daha deneyimli, özgüveni yüksek ve inisiyatif kullanabilen sporcular yetiştirebilmek adına ortak kararlar almak üzere çeşitli çalışmalar yaptık. Bu süreçte kulüplerimize gösterdikleri iş birliği için teşekkür ediyorum” dedi.

“Türk basketbolunun gelişimi ve milli takım başarıları için alınan bu kararın hayırlı olmasını diliyorum” diyen Türkoğlu, “Yeni yabancı kuralının sonuçlarıyla birlikte sporcularımızın kendilerine verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendireceklerine ve performanslarını en üst düzeye çıkarmak için büyük çaba sarf edeceklerine inanıyorum. Ayrıca, sporcu menajerlerinin basketbolcuları daha çok süre ve sorumluluk alabilecekleri takımlara yönlendirmesinin önemli rol oynayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir